Od Supermana po Muže z oceli: Průvodce všemi filmy Superman!

Superman Všechny Filmy

Počátky filmové legendy

Příběh Supermana, jak ho známe z filmů, se začal psát dávno před příchodem prvního snímku. Komiksová předloha, stvořená Jerry Sieglem a Joem Schusterem, poprvé spatřila světlo světa v roce 1938 v Action Comics 1. Supermanův příběh, příběh o Kal-Elovi z planety Krypton, který se jako miminko dostal na Zemi a vyrostl v Clarka Kenta, se stal okamžitě senzací. První filmové adaptace na sebe nenechaly dlouho čekat. Už v roce 1941 se objevil animovaný seriál od Maxe Fleischera, který představil Supermana širšímu publiku. První hraný film, "Superman", následoval v roce 1948 s Kirkem Alynem v hlavní roli. Tyto rané snímky položily základní kámen pro filmové zpracování Supermana, i když se od dnešních blockbusterů v mnohém lišily. Postupem času se na plátnech kin vystřídala celá řada herců, kteří oblékli červený plášť – Christopher Reeve, Brandon Routh, Henry Cavill a v roce 2023 i David Corenswet. Každý z nich vtiskl postavě Supermana svůj osobitý rukopis a přispěl k tomu, že se stal ikonou popkultury, jejíž hvězda stále září.

Christopher Reeve: Ikona Supermana

Christopher Reeve se stal nesmrtelným díky ztvárnění Supermana ve filmech Superman (1978), Superman 2 (1980), Superman 3 (1983) a Superman 4: Cesta za mírem (1987). Jeho charismatické vystupování, atletická postava a upřímné ztvárnění muže z oceli uchvátily publikum po celém světě. Reeve dokázal vystihnout jak nadlidskou sílu a ušlechtilost Supermana, tak i lidskost a zranitelnost jeho alter ega, Clarka Kenta. Jeho výkon se stal standardem pro všechny následující představitele Supermana a ovlivnil vnímání této postavy v populární kultuře. I přes to, že se Reeve objevil v mnoha dalších filmech, pro fanoušky navždy zůstane Supermanem. Jeho odkaz žije dál v srdcích diváků a jeho Superman je stále považován za jedno z nejikoničtějších ztvárnění superhrdiny v historii filmu.

Temné časy: Superman III a IV

Třetí a čtvrtý díl filmové série o Supermanovi, natočené v 80. letech, jsou mnohými fanoušky považovány za nejslabší. Superman III z roku 1983 se odklonil od vážného tónu předchozích filmů a vsadil na komediální prvky s Richardem Pryorem v roli geniálního, ale nešikovného hackera. Snímek se sice setkal s určitým komerčním úspěchem, ale kritika i fanoušci mu vyčítali laciný humor a slabý scénář.

Srovnání filmů se Supermanem
Název filmu Rok vydání Herec v roli Supermana Režisér
Superman 1978 Christopher Reeve Richard Donner
Superman II 1980 Christopher Reeve Richard Lester
Muž z oceli 2013 Henry Cavill Zack Snyder

Superman IV: Honba za mírem z roku 1987, poslední film s Christopherem Reevem v hlavní roli, dopadl ještě hůře. Snímek s nízkým rozpočtem a ekologickým poselstvím trpěl chabými speciálními efekty, nevýrazným záporákem a celkovou unylostí. Film byl propadákem u kritiky i diváků a znamenal konec filmové série o Supermanovi na dlouhých 19 let.

superman všechny filmy

Tyto dva filmy představují temné období v historii filmového Supermana. Ačkoliv měly své světlé momenty a dodnes si uchovávají určitou nostalgickou hodnotu, celkově nedokázaly navázat na úspěch a kvalitu prvních dvou filmů. Naštěstí se Superman později vrátil na filmová plátna v lepších a divácky vděčnějších adaptacích.

Po letech nejistoty a odkladů se Superman, ikona komiksového světa a filmové historie, triumfálně vrátil na plátna kin ve filmu "Superman se vrací" z roku 2006. Režisér Bryan Singer, známý svou prací na prvních dvou filmech X-Men, vdechl nový život muži z oceli v podání charismatického Brandona Routha. Film navazuje na události z původních filmů se Supermanem v podání Christophera Reevea a ignoruje události z méně úspěšného "Superman IV: Boj o mír".

"Superman se vrací" se nesnaží pouze oživit nostalgii po starších filmech, ale přináší i svěží vítr do Supermanovi mytologie. Prozkoumává témata víry, naděje a zodpovědnosti, a to jak z pohledu Supermana, tak i z pohledu lidstva, které chrání. Film si klade otázku, zda je Superman v moderním světě stále relevantní, a zda ho lidstvo vůbec potřebuje.

I přes vlažnější přijetí kritiky si "Superman se vrací" získal srdce mnoha fanoušků a potvrdil, že Superman je nadčasový hrdina, jehož příběhy oslovují diváky napříč generacemi. Film se stal kasovním trhákem a připravil půdu pro další filmová zpracování s postavou Supermana, včetně "Muž z oceli" z roku 2013, které odstartovalo novou éru filmového vesmíru DC.

Nový začátek: Muž z oceli

Snímek "Muž z oceli" z roku 2013, v režii Zacka Snydera, představuje odvážný restart filmové série o Supermanovi. Film se vrací k úplným začátkům Clarka Kenta a zkoumá jeho cestu za sebepoznáním a přijetím svého mimozemského dědictví. Henry Cavill se ujímá role ikonického hrdiny a vdechuje mu lidskost a zranitelnost, aniž by ubral na jeho síle a odhodlání.

superman všechny filmy

Film se nebojí temnějších tónů a komplexnějších témat, než na jaké byli fanoušci Supermana zvyklí z předchozích adaptací. "Muž z oceli" se zabývá otázkami identity, osudu a zodpovědnosti, a to vše v epickém měřítku s dechberoucí akcí a vizuálními efekty. Ačkoliv si film vysloužil smíšené reakce kritiky i diváků, nelze mu upřít snahu o svěží a moderní pojetí legendárního hrdiny. "Muž z oceli" tak představuje nový začátek pro filmového Supermana, který má potenciál oslovit i novou generaci fanoušků.

Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Snímek "Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti" z roku 2016, v režii Zacka Snydera, se stal kontroverzním bodem v historii filmů o Supermanovi. Zatímco někteří fanoušci ocenili temnější a vážnější tón oproti předchozím filmům, jiní kritizovali komplikovaný děj a přílišnou vážnost, která podle nich Supermanovi nesedí. Film se nicméně zapsal do filmografie této ikony a představil Bena Afflecka jako Batmana, což vyvolalo další vlnu diskuzí. "Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti" je tak dalším příkladem toho, jak komplexní je fenomén Supermana a jak rozličné reakce dokáže vyvolat. Od prvního filmového zpracování v roce 1948 s Kirkem Alynem v hlavní roli, přes Christophera Reevea v legendární sérii, až po Henryho Cavilla v moderní interpretaci, Superman nepřestává fascinovat a dělit diváky. "Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti" je tak jen kapitolou v dlouhé a stále se vyvíjející historii filmového Supermana.

Liga spravedlnosti: Sjednoceni

Superman, ikona komiksového světa, se mnohokrát objevil na filmovém plátně. Jeho příběhy, od originu na Kryptonu po hrdinské činy na Zemi, uchvátily diváky po celém světě. Ačkoliv "Liga spravedlnosti: Sjednoceni" není přímo filmem o Supermanovi, jeho role v tomto týmu superhrdinů je nezastupitelná.

Fanoušci Supermana si jistě vzpomenou na jeho působivé ztvárnění v podání Henryho Cavilla ve filmech "Muž z oceli" a "Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti". Jeho síla a odhodlání chránit lidstvo z něj dělají neocenitelného člena Ligy spravedlnosti. V "Lize spravedlnosti" (2017) se Superman vrací, aby pomohl svým kolegům v boji proti hrozivému nepříteli, Steppenwolfovi. Jeho přítomnost je klíčová pro záchranu planety a znovu stmeluje Ligu spravedlnosti.

Pro fanoušky Supermana je "Liga spravedlnosti: Sjednoceni" dalším filmem, kde se můžou těšit na jeho charismatické vystupování a neobyčejné schopnosti. Jeho interakce s ostatními členy Ligy, jako je Batman, Wonder Woman a Aquaman, přináší do filmu dynamiku a napětí.

superman všechny filmy

Superman v televizi

Superman, to je ikona. A není divu, že se jeho příběhy dostaly i na televizní obrazovky. Už od 50. let minulého století se objevují seriály a filmy, které nám přibližují jeho dobrodružství. Kdo by neznal klasický seriál "Superman" s Georgem Reevesem z let 1952-1956? Ten nám ukázal Supermana takového, jakého ho známe z komiksů - silného, statečného a vždy ochotného bránit slabé.

Později přišly další seriály, jako "Lois & Clark: Nová dobrodružství Supermana" s Deanem Cainem a Teri Hatcherovou, které se zaměřovaly spíše na romantickou linku mezi Clarkem Kentem a Lois Laneovou. Nemůžeme zapomenout ani na "Smallville", seriál, který sledoval dospívání Clarka Kenta a jeho cestu k tomu, aby se stal Supermanem.

V posledních letech se Superman objevil i v seriálech "Supergirl" a "Superman & Lois", které nám přinášejí nové a moderní pohledy na tuto legendární postavu. Ať už preferujete klasické seriály, romantické příběhy nebo akční dobrodružství, Superman v televizi nabízí pro každého něco.

Superman, ten symbol naděje, nám v každém svém filmovém dobrodružství připomíná, že i v tom nejtmavším čase v nás dřímá síla povznést se nad nepřízeň osudu a bojovat za dobro.

Zdeněk Šmíd

Animované dobrodružství

Superman, to je jméno, které zná snad každý. Ale věděli jste, že kromě hraných filmů existuje i celá řada animovaných dobrodružství s tímto legendárním hrdinou? Animované filmy a seriály nám umožňují prozkoumat Supermanův svět a jeho mytologii způsobem, který by v hraném filmu nebyl možný. Můžeme se tak vydat do fantastických světů, setkat se s bizarními stvořeními a zažít dechberoucí souboje, to vše s úžasnou animací a vizuálními efekty.

Mezi nejznámější animované filmy se Supermanem patří například "Superman: Doomsday" z roku 2007, který se věnuje epickému střetu Supermana s monstrem Doomsday. Dalším skvělým příkladem je "Superman/Batman: Public Enemies" z roku 2009, kde Superman spojí síly s Batmanem, aby čelili společné hrozbě. A nesmíme zapomenout ani na "Justice League: The Flashpoint Paradox" z roku 2013, kde Superman hraje klíčovou roli v alternativní realitě.

Animované filmy a seriály se Supermanem nejsou určeny jen dětem. Často se v nich dotýkají komplexních témat a morálních dilemat, která osloví i dospělé diváky. Pokud jste tedy fanoušky Supermana a ještě jste se neponořili do světa jeho animovaných dobrodružství, rozhodně to napravte!

Budoucnost filmového Supermana

Superman je postava s bohatou historií na filmovém plátně, od černobílých seriálů po moderní blockbustery. Jeho filmografie zahrnuje klasiky jako Superman (1978) s Christopherem Reeveem a temnější Man of Steel (2013) s Henrym Cavillem. V roce 2023 se fanoušci dočkali animovaného filmu Superman: Red Son, který představil alternativní realitu, kde Superman přistál v Sovětském svazu.

superman všechny filmy

Budoucnost filmového Supermana je ale nejistá. Zatímco animované filmy se těší popularitě, hraná verze Supermana prochází komplikovaným obdobím. Projekt Superman: Legacy, oznámený Jamesem Gunnem, slibuje nový začátek s mladším Supermanem, ale detaily o ději a obsazení jsou stále tajemstvím.

Fanoušci spekulují o možném návratu Henryho Cavilla, ale nic není potvrzeno. Jisté je, že Superman, symbol naděje a inspirace, se na filmová plátna vrátí. Otázkou zůstává, kdy a v jaké podobě.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor:

Tagy: superman všechny filmy | všechny filmy s postavou supermana