Ohňostroje 2023: Kde letos rozzáří nebe?

Ohnostroje 2023

Největší ohňostrojné show roku 2023

Rok 2023 slibuje nezapomenutelnou podívanou na noční obloze. Připravte se na velkolepé ohňostroje, které rozzáří města po celém Česku. Mezi nejočekávanější události patří tradiční ohňostroj na Pražském hradě, který letos oslaví výročí založení republiky. Další podívanou slibuje mezinárodní festival ohňostrojů Ignis Natura v Ostravě, kde se představí nejlepší světoví pyrotechnici. Návštěvníci se mohou těšit na synchronizovanou hudbu, laserové efekty a dechberoucí choreografie. Milovníci ohňostrojů by si neměli nechat ujít ani slavnosti vína ve Znojmě, které vyvrcholí grandiózním ohňostrojem nad historickým centrem města. Ať už se rozhodnete navštívit jakoukoli akci, ohňostroje v roce 2023 slibují nezapomenutelný zážitek pro všechny smysly.

Ohňostroje na oslavu státních svátků

Magie světelných show na hradech

Záře ohňostrojů nad majestátními hrady patří neodmyslitelně k českému létu. Kouzelná atmosféra historických staveb v kombinaci s dechberoucí světelnou show láká každoročně tisíce návštěvníků. Rok 2023 slibuje v tomto ohledu nezapomenutelné zážitky. Plánované ohňostroje na hradech a zámcích po celé České republice slibují fascinující podívanou pro malé i velké.

Už teď si fajnšmekři můžou poznamenat do kalendáře například Hradozámecké slavnosti, které tradičně nabídnou ohňostrojné show na několika památkách. Konkrétní termíny a místa konání se teprve upřesňují, ale už teď je jasné, že o magické momenty pod hvězdným nebem nebude nouze. Ať už zvolíte romantickou atmosféru menšího hradu, nebo velkolepou show na některém z prominentních českých sídel, ohňostroj nad historickou siluetou vás dostane.

Srovnání ohňostrojů 2023 s předchozími roky
Vlastnost 2023 2022
Počet dnů s ohňostrojem TBD 5
Průměrná délka ohňostroje (minuty) TBD 12

Festivaly s ohňostroji pro celou rodinu

Rok 2023 slibuje nezapomenutelnou podívanou pro milovníky ohňostrojů.

Po celé České republice se chystá řada festivalů a akcí, které rozzáří noční oblohu tisíci barev. Ať už preferujete komornější atmosféru menších městských slavností nebo velkolepé show s hudebním doprovodem, jistě si vyberete z bohaté nabídky.

Mezi nejočekávanější události patří tradiční ohňostrojné festivaly v Praze a Brně. Pražské Benátské noci, které se konají obvykle v červnu, lákají na přehlídku ohňostrojů s mezinárodní účastí. Brněnský festival Ignis Brunensis, který se koná obvykle na přelomu května a června, zase nabídne kromě ohňostrojů i bohatý doprovodný program s koncerty a divadelními představeními.

ohnostroje 2023

Kromě velkých měst se na ohňostroje můžete těšit i v menších lokalitách. Mnohá města a obce pořádají vlastní slavnosti s ohňostroji u příležitosti výročí, historických událostí nebo tradičních jarmarků. Informace o konkrétních akcích a termínech najdete na webových stránkách měst a obcí nebo v turistických informačních centrech.

Při plánování návštěvy ohňostrojné akce nezapomeňte na včasnou rezervaci ubytování a dopravy, obzvláště pokud se chystáte do větších měst. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv akci, přejeme vám nezapomenutelný zážitek plný barev a světla!

Romantické ohňostroje u vody

Léto se blíží a s ním i oblíbené ohňostroje. Romantika u vody umocněná třpytivými efekty na noční obloze, to je zážitek, na který se nezapomíná. Ať už plánujete dovolenou u Máchova jezera, Lipna nebo Slapské přehrady, určitě si zjistěte, kde a kdy se letos ohňostroje konají. Mnoho obcí a měst už zveřejnilo své programy pro rok 2023 a slibují nezapomenutelné podívané. Nechte se okouzlit magickou atmosférou a užijte si letní večer plný barev a světla.

Tipy na fotografování ohňostrojů

Rok 2023 přinese opět spoustu příležitostí k obdivování magických ohňostrojů. Ať už se chystáte na oslavu Silvestra, městské slavnosti nebo jinou událost, s našimi tipy zachytíte tu krásu i na fotkách. Nejdůležitější je stativ – bez něj to nepůjde. Ohňostroje se fotí na dlouhou expozici a sebemenší pohyb by způsobil rozmazání. Nezapomeňte na dálkovou spoušť, která eliminuje otřesy při stisknutí spouště. Nastavte si nízkou hodnotu ISO (100-200), abyste předešli šumu na fotce. Clonu zvolte spíše vyšší (f/8 a výše), ať máte celou scénu ostrou. Důležitá je i kompozice. Nebojte se zahrnout do záběru budovy nebo stromy, dodají fotce hloubku. Experimentujte s délkou expozice. Kratší časy zachytí jednotlivé exploze, delší vytvoří magické světelné stopy. Ať už fotíte mobilem nebo zrcadlovkou, nezapomeňte si užít tu neopakovatelnou atmosféru!

Bezpečnostní opatření při ohňostrojích

S blížícím se koncem roku 2023 se mnozí z nás těší na oslnivé ohňostroje, které rozzáří noční oblohu. Ať už se chystáte na velkolepou show, nebo si plánujete užít menší ohňostroj na zahradě, bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Pamatujte, že ohňostroje jsou pyrotechnika a je s nimi spojeno riziko. Před manipulací s nimi si vždy pečlivě přečtěte pokyny od výrobce a dodržujte je. Nikdy nenechávejte děti manipulovat s ohňostroji bez dozoru dospělé osoby. Dbejte na to, abyste ohňostroj odpalovali na bezpečném místě, daleko od budov, stromů a dalších hořlavých materiálů. Mějte po ruce vždy dostatek vody nebo hasicí přístroj pro případ požáru. Nezapomeňte, že v mnoha oblastech je používání ohňostrojů omezeno nebo zcela zakázáno. Seznamte se s místními nařízeními a dodržujte je. Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě, abychom si mohli užít oslavy bezpečně a zodpovědně.

ohnostroje 2023

Ekologické alternativy k ohňostrojům

S příchodem roku 2023 se opět otevírá debata o ohňostrojích a jejich dopadech na životní prostředí. Tradiční ohňostroje, ačkoliv krásné na pohled, s sebou nesou řadu negativních dopadů. Znečišťují ovzduší, produkují hluk, který stresuje zvířata i lidi a zbytky pyrotechniky kontaminují půdu a vodu. Naštěstí existuje řada ekologických alternativ, které mohou oslavy Nového roku i dalších svátků ozvláštnit bez negativních dopadů na naši planetu.

Stále populárnější jsou světelné show s drony, které na obloze dokáží vytvořit fascinující obrazce synchronizované s hudbou. Tato alternativa je ohleduplná k životnímu prostředí a zároveň nabízí neomezené možnosti kreativity. Další možností jsou laserové show, které vytváří působivé světelné efekty s minimální hlukovou zátěží. Pro komornější oslavy se nabízejí prskavky, konfety z biologicky rozložitelných materiálů nebo lampiony štěstí z nehořlavého papíru.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv alternativu, důležité je oslavovat zodpovědně s ohledem na životní prostředí. Ekologické alternativy k ohňostrojům jsou důkazem, že radost z oslav a ohleduplnost k přírodě jdou ruku v ruce.

Ohňostroje v zahraničí: Inspirace pro cestovatele

Rok 2023 slibuje nezapomenutelné ohňostroje po celém světě. Pokud hledáte inspiraci pro cestování, nenechte si ujít tyto události. V dubnu se koná Mezinárodní festival ohňostrojů na Maltě, kde týmy z celého světa soutěží o nejefektnější show. V květnu se můžete vydat do Japonska na festival ohňostrojů Sumida v Tokiu, který je známý svými synchronizovanými ohňostroji a tradiční japonskou hudbou. Léto je ve znamení ohňostrojů v Evropě. V červnu se koná slavný festival Festas de Lisboa v Lisabonu, který vrcholí velkolepým ohňostrojem nad řekou Tejo. V srpnu se můžete vydat do Edinburghu na Military Tattoo, kde se snoubí hudba, tanec a ohňostroje. A pokud toužíte po exotice, zamiřte v listopadu do Thajska na festival Loi Krathong, kde se na vodu pouštějí lampiony a obloha se rozzáří tisíci ohňostrojů. Nezapomeňte si včas rezervovat ubytování a letenky, tyto události bývají velmi populární.

ohnostroje 2023

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: lifestyle

Autor:

Tagy: ohnostroje 2023 | ohňostroje plánované na rok 2023