Ovládněte etiketu stolování s příbory jako pravý gentleman!

Etiketa Stolování Příbory

Základní pravidlo: Zevnitř ven

Při stolování se řídíme jednoduchým, ale důležitým pravidlem: zevnitř ven. To znamená, že příbory, které jsou nejdále od talíře, použijeme jako první. S každým dalším chodem se pak postupně přibližujeme k talíři. Není to žádná věda, ale dodržování tohoto pravidla nám pomůže elegantně zvládnout i opulentní tabuli s mnoha druhy příborů.

Představte si například situaci, kdy máte před sebou polévkovou lžíci, vidličku na ryby, vidličku na hlavní chod a nůž na hlavní chod. Začnete polévkovou lžící, která je nejdále od talíře. Poté použijete vidličku a nůž na ryby a nakonec vidličku a nůž na hlavní chod.

Toto pravidlo platí i pro dezertní příbory, které jsou umístěny nad talířem. Lžička na dezert bude pravděpodobně nejblíže talíři, následovaná vidličkou na dezert.

Dodržování pravidla "zevnitř ven" vám pomůže vyhnout se faux pas u stolu a ukáže, že ovládáte etiketu stolování. Ať už se jedná o formální večeři nebo běžný oběd s přáteli, správné používání příborů vám dodá sebevědomí a zaručí příjemný gastronomický zážitek.

Správné držení příboru

Zvládnutí správného držení příboru je základním kamenem kultivovaného stolování. Nejenže vám usnadní manipulaci s jídlem, ale také vám dodá na eleganci a sebevědomí u stolu. Základní pravidlo zní: nůž patří do pravé ruky, vidlička do levé. Nůž držíme pevně, ale bez křeče, palcem a ukazováčkem, ostatní prsty podpírají rukojeť. Vidličku používáme hroty dolů, opíráme ji o prostředníček a palcem a ukazováčkem ji lehce přidržujeme. Pokud jíme pouze vidličkou, držíme ji v pravé ruce jako pero.

Během jídla se snažíme lokty držet u těla a neohýbáme se k talíři. Příbory používáme klidnými a plynulými pohyby, vyhýbáme se gestikulaci a zvedání loktů. Po dojedení odložíme příbory vedle sebe na talíř ve směru "pět minut po dvanácté". Tím dáváme najevo, že jsme s jídlem hotovi. Naopak, pokud si chceme od jídla na chvíli odpočinout, odložíme příbory do tvaru písmene "V" na okraj talíře.

Pamatujte, že etiketa stolování se liší v závislosti na kultuře a společnosti. Základní pravidla však zůstávají stejná a jejich dodržování vám zaručí příjemný a kultivovaný zážitek z každého jídla.

Poloha příboru na talíři

Poloha příboru na talíři během jídla i po jeho dojedení je tichou řečí, která prozradí mnohé o vašich znalostech etikety. Není to jen otázka estetiky, ale i signál pro obsluhu. Základní pravidlo zní: příbory se během stolování nikdy neopírají o okraj talíře, ale vždy leží na něm.

etiketa stolování příbory

Pokud si dáváte jen pauzu v jídle, nůž s vidličkou leží vedle sebe na talíři ve tvaru obráceného písmene "V". Hroty vidličky směřují vzhůru a ostří nože k vidličce. Po dojedení se příbor ukládá rovnoběžně vedle sebe na talíř ve směru od vás, zhruba v pozici "za deset minut pět". Vidlička leží na talíři hřbetem vzhůru. Tím dáváte najevo, že jste s jídlem hotovi a talíř může být odnesen.

Pamatujte, že správné používání příborů je projevem úcty k hostiteli i ostatním u stolu.

Používání nože a vidličky

V České republice se držíme tzv. evropského stylu stolování. To znamená, že nůž držíme v pravé a vidličku v levé ruce. Nůž slouží k nakrájení jídla na menší kousky a k jeho nandání na vidličku. Vidličku pak vkládáme do úst hroty dolů. Během jídla nůž a vidličku neodkládáme na stůl, ale pokládáme je na talíř do tvaru písmene "V". Po dojedení odložíme příbor vedle sebe na talíř rovnoběžně, rukojetí směřující mírně vpravo dolů. Tím dáváme najevo, že jsme s jídlem hotovi.

I když se to může zdát složité, ve skutečnosti je to docela jednoduché. Stačí si zapamatovat pár základních pravidel a brzy budete stolovat jako pravý gentleman či dáma.

Lžíce na polévku a dezert

Lžíce patří k základním příborům a na stole se s nimi setkáme v několika variantách. Pro polévku a dezert se používají odlišné lžíce, které se liší tvarem i velikostí. Polévková lžíce je větší a má kulatější tvar misky, aby se do ní vešlo dostatečné množství polévky. Drží se v pravé ruce a polévka se z ní nabírá směrem od sebe. Při jídle se lžíce nese k ústům mírně šikmo a nesluší se z ní srkat. Dezertní lžíce je menší než polévková a má oválnější tvar misky. Používá se k dezertům, jako jsou pudinky, zmrzlina nebo kompoty. Drží se stejně jako polévková lžíce v pravé ruce a dezert se z ní nabírá směrem k sobě. Po dojedení se lžíce odkládá na dezertní talířek, který je umístěn nad hlavním talířem. Důležité je pamatovat na to, že lžíce se nikdy neolizování a po použití se odkládá na talíř, nikoli na stůl. Dodržování etikety stolování s příbory je projevem úcty k hostiteli i ostatním strávníkům a přispívá k příjemné atmosféře u stolu.

Příbory na specifická jídla

Kromě základních příborů, které se používají na běžné chody, existuje i řada specializovaných příborů určených pro specifická jídla. Tyto příbory nám usnadňují konzumaci a zároveň dodržují etiketu stolování.

etiketa stolování příbory

Pro ryby se používají speciální rybí příbory. Rybí nůž má tupou špičku a připomíná lopatku, slouží k oddělení masa od kostí. Rybí vidlička je kratší a má prohlubeň pro snadnější vyjmutí kostí.

Na ústřice se používá krátká, silná vidlička se třemi hroty, která slouží k uvolnění ústřice z lastury. Pro šneky se používají kleště na přidržení ulity a úzká vidlička s dvěma hroty k vytažení masa.

Humra si vychutnáme s pomocí speciálních kleští na louskání klepet a dlouhé, tenké vidličky na vytažení masa z těla a nohou. Kaviár se servíruje s malou lžičkou z perleťě, rohoviny nebo plastu, aby se nezkazila jeho chuť.

Dezertní příbory, jako jsou dezertní vidličky a lžičky, se používají na sladké chody. Dále existují i speciální příbory na ovoce, sýry, fondue a další speciality.

Pamatujte, že správné použití příborů je důležitou součástí etikety stolování a svědčí o vašich dobrých mravech.

Co dělat s ubrouskem

Ubrousek má v etiketě stolování s příbory důležité místo a jeho správné použití je známkou dobrých mravů. Před jídlem si ubrousek rozložte na klíně. Nikdy si ho nedávejte za límec, nepoužívejte ho jako kapesník a nefňukejte do něj. Ubrousek slouží k otírání úst a konečků prstů během jídla. Pokud potřebujete odejít od stolu během jídla, ubrousek volně položte na židli. Po dojedení ho složte a položte vedle talíře. Nikdy ho nenechávejte v talíři, ať už je prázdný nebo ne. Pamatujte, že ubrousek není určeny k utírání nosu, potu nebo čištění skvrn na oblečení. K tomu slouží papírové ubrousky. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel etikety stolování s příbory a ubrouskem zanecháte dobrý dojem a ukážete, že si vážíte hostitele i příležitosti.

Používání příborů není jen o etiketě, ale o respektu k jídlu, k hostiteli a nakonec i k sobě samému.

Radomír Kovář

Etiketa při nalévání nápojů

Nalévání nápojů u stolu se řídí pravidly etikety stejně jako používání příborů. Při nalévání vína je důležité držet láhev za spodní třetinu, nikdy ne za hrdlo. Láhev nakláníme pomalu a plynule, aby víno nestékalo po skle. Po nalití jemně otočíme lahví, aby kapka neukápla na ubrus. Víno naléváme do poloviny sklenice, maximálně do dvou třetin.

Při nalévání nealkoholických nápojů, jako je voda nebo džus, dbáme na to, abychom sklenici nenaplnili až po okraj. Necháváme prostor pro led a pro to, aby hosté mohli pohodlně uchopit sklenici, aniž by si polili prsty.

Důležitým aspektem etikety nalévání je také pořadí. Vždy nejdříve nalijeme nápoj hostům a až poté sobě. Pokud je u stolu hostitel, je to jeho úkol nalévat nápoje všem hostům.

etiketa stolování příbory

Konverzace u stolu

Etiketa stolování s příbory není jen o tom, jak správně držet nůž a vidličku. Je to také o tom, jak se chovat u stolu a jak s příbory zacházet, abychom na nikoho nepůsobili nezdvořile. Konverzace u stolu je nedílnou součástí celkového dojmu, který na ostatní děláme.

Při konverzaci u stolu je důležité udržovat oční kontakt s osobou, se kterou hovoříme, a aktivně naslouchat. To znamená odložit telefon, nedívat se po místnosti a soustředit se na konverzaci. Zároveň je ale důležité nezahlcovat konverzaci a dávat prostor i ostatním, aby se mohli zapojit.

Při jídle bychom se měli vyvarovat příliš hlasitého mlaskání, srkání a mluvení s plnou pusou. Pokud potřebujeme něco říct, nejdříve jídlo důkladně požvýkáme a spolkneme. Příbory používáme k podávání jídla do úst, ne k gestikulaci. Pokud si potřebujeme od jídla na chvíli odpočinout, odložíme příbory na talíř křížem. Nůž a vidličku nikdy neodkládáme zpět na stůl, pokud jsme je už jednou použili.

Zakázané činnosti u stolu

Při stolování s příbory existuje několik zásadních „ne“, na které bychom neměli zapomínat. I když se nám některé mohou zdát v běžném životě běžné, u slavnostně prostřeného stolu pro ně není místo.

Etiketa stolování s příbory
Vlastnost Formální večeře Neformální večeře
Položení ubrousku Na klíně Na klíně / Vlevo od talíře
Používání příborů Zevně dovnitř Může se lišit, obvykle zvenku dovnitř
Signál "jsem hotov" s příbory Příbory vedle sebe na talíři (obvykle 4:20) Méně striktní, příbory na talíři

Příbory nejsou bubínky, a tak s nimi rozhodně necinkáme o stůl ani o sebe navzájem. Také si s nimi nehrajeme a nepoužíváme je k gestikulaci během hovoru. Naše ruce by během jídla měly být vidět a lokty držíme u těla.

I když máme jídlo na talíři daleko, nikdy se pro něj nenatahujeme přes stůl. Místo toho slušně požádáme o podání. Stejně tak se nepatří olizovat nůž nebo si s ním hrát v ústech. Polizujeme pouze lžíci po konzumaci polévky, a to decentně a ze strany.

Během jídla se nebavíme s plnou pusou a jíme se zavřenými ústy. Srkání a mlaskání je nepřípustné. Po jídle nenecháváme na talíři zbytky jídla, které nám nechutnaly.

etiketa stolování příbory

Dodržováním těchto jednoduchých pravidel etikety stolování ukážeme nejen dobré vychování, ale také respekt k hostitelům a ostatním u stolu.

Jak se omluvit od stolu

V průběhu jídla může nastat situace, kdy potřebujete odejít od stolu dříve, než všichni dojí. V takovém případě je důležité dodržet základní pravidla etikety, abyste se vyhnuli faux pas. Stačí říct decentní "Omlouvám se, na moment" nebo "Promiňte, hned jsem zpět". Není nutné uvádět důvod vašeho odchodu, pokud si to nepřejete. V případě, že odcházíte od stolu během formální večeře, je vhodné se omluvit hostitelce nebo hostiteli. Příbory po odložení na talíř nenecháváme zkřížené, ale vedle sebe v poloze "půl páté". Tím dáváte najevo, že jste s jídlem ještě neskončili. Pokud odcházíte od stolu natrvalo, příbory položte vedle sebe na talíř v pozici "za deset třetí". Tím dáváte najevo obsluze, že jste dojedli a talíř může být odnesen. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel etikety stolování s příbory zanecháte dobrý dojem a ukážete, že vám na dodržování společenských norem záleží.

Děkujeme za jídlo

V českých domácnostech se často traduje, že poděkovat za jídlo stačí prostým "děkuji" nebo "bylo to dobré". Etiketa stolování s příbory ale nabízí elegantnější zakončení kulinářského zážitku. Po dojedení, kdy příbory spočinou vedle sebe na talíři v pozici "půl páté", je na místě vyslovit uznání hostiteli či kuchaři.

Místo strohého "děkuji" zvolte osobnější frázi, například "Moc vám děkuji za vynikající oběd, paní Nováková" nebo "Dnes se vám večeře obzvlášť povedla, pane Svoboda". Takto dáte najevo, že si pochoutky skutečně ceníte a zároveň oceníte snahu hostitele.

Etiketa stolování příbory se neomezuje pouze na správné držení nože a vidličky, ale zahrnuje i zdvořilostní gesta, která dotváří příjemnou atmosféru u stolu. Nezapomeňte proto na úsměv a upřímný kompliment, který potěší a zanechá po příjemném jídle ještě příjemnější pocit.

Publikováno: 19. 08. 2024

Kategorie: lifestyle

Autor:

Tagy: etiketa stolování příbory