Rozjeďte to stylově: Květináč z PET lahve, co vám bude každý závidět

Květináč Z Pet Lahve

Proč květináč z PET lahve?

Plastové lahve – hrozba pro naši planetu. Víme to všichni. Ale co s nimi? Vyhodit je? Raději ne! Můžeme jim dát druhou šanci a proměnit je v něco užitečného – třeba v květináč. Proč zrovna z PET lahve? Je to jednoduché, rychlé a levné. PET lahev se dá snadno sehnat, je lehká a odolná. Navíc recyklací lahví chráníme životní prostředí.

Výroba květináče z PET lahve je hračka i pro naprosté začátečníky. Stačí lahev rozříznout, ozdobit a naplnit hlínou. Fantazii se meze nekladou! Můžete použít barvy, látky, knoflíky, korálky… Ať už zvolíte jakýkoli design, váš nový květináč bude originální a stylový. A co víc, budete mít dobrý pocit, že jste dali odpadu druhou šanci.

Co budeme potřebovat?

K výrobě vlastního květináče z PET lahve nebudeme potřebovat žádné speciální vybavení ani drahé materiály. Vše potřebné už pravděpodobně máte doma! Co si tedy připravit? V první řadě samozřejmě PET lahev. Velikost a tvar záleží jen na vás a vašich preferencích. Dále budeme potřebovat ostré nůžky nebo nůž na řezání plastu. Pro dekoraci se vám budou hodit akrylové barvy, fixy na plast, stuhy, provázky, knoflíky nebo cokoliv dalšího, co máte rádi a co se vám líbí. Fantazii se meze nekladou! Nezapomeňte také na zeminu a sazeničky květin, bylinek nebo třeba zeleniny, které do vašeho nového květináče zasadíte.

Příprava PET lahve

Nejdříve si připravte PET lahev o objemu alespoň 1,5 litru. Dobře ji vypláchněte vodou a nechte uschnout. Pro snadnější manipulaci odstraňte etiketu. Ostrým nožem nebo nůžkami zhruba v polovině lahev rozřízněte. Spodní díl bude sloužit jako květináč, horní část můžete použít jako kryt pro vytvoření mini skleníku nebo ji dále upravit na trychtýř pro snadnější zalévání. Okraje horní i spodní části opatrně začistěte nůžkami, aby byly hladké a bez ostrých hran. Nezapomeňte, že bezpečnost je na prvním místě, proto je vhodné použít rukavice a dávat pozor na ostré hrany.

Vytvoření drenážních otvorů

Důležitým krokem při výrobě květináče z PET lahve je vytvoření drenážních otvorů. Tyto otvory umožní přebytečné vodě odtékat z květináče a zabrání tak hnilobě kořenů rostlin. K vytvoření drenážních otvorů můžete použít ostrý nůž, nůžky nebo hřebík a kladivo. Doporučuje se vytvořit několik otvorů o průměru cca 1 cm na dně lahve. Počet a velikost otvorů přizpůsobte velikosti květináče a typu rostliny, kterou v něm chcete pěstovat. Pro rostliny, které potřebují více vláhy, stačí méně otvorů, pro rostliny, které preferují sušší substrát, je vhodné vytvořit otvorů více.

květináč z pet lahve

Dekorace květináče (volitelné)

Ačkoliv je květináč z PET lahve sám o sobě ekologickým počinem, můžeme mu dodat na atraktivitě a zapracovat ho do interiéru či exteriéru. Fantazii se meze nekladou! Použijte akrylové barvy a namalujte na květináč veselé vzory, geometrické tvary nebo třeba oblíbené postavičky vašich dětí. Pro přírodní vzhled omotejte květináč jutovým provázkem, lýkem nebo kousky březové kůry. Zajímavě bude vypadat i mozaika z barevných sklíček, korálků nebo knoflíků. Nezapomeňte, že dekorace by měla být odolná vůči vodě a slunečnímu záření, pokud bude květináč umístěn venku.

Sázení rostlin

Pěstování rostlin v květináčích z PET lahví je skvělý způsob, jak recyklovat a zároveň si užít trochu zeleně. Nejenže je to ekologické, ale také velmi snadné a levné. K výrobě vlastního květináče z PET lahve potřebujete jen pár věcí: čistou PET lahev, nůžky a trochu fantazie. Lahev rozřízněte na požadovanou velikost a tvar. Můžete vytvořit jednoduchý květináč s rovným okrajem, nebo být kreativní a vystřihnout různé vzory. Nezapomeňte na dně udělat několik drenážních otvorů, aby mohla přebytečná voda odtékat. Do květináče nasypte vrstvu kamínků nebo keramzitu pro lepší odvodnění, a poté přidejte zeminu. Nyní můžete zasadit své oblíbené rostliny. Při výběru rostlin do květináče z PET lahve berte v úvahu velikost nádoby a také to, kolik slunečního světla rostlina potřebuje. Bylinky, sukulenty a menší druhy květin se do květináčů z PET lahví hodí skvěle. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku a hnojení, aby vaše rostliny prospívaly. S trochou péče vám květiny v květináčích z PET lahví budou dělat radost po dlouhou dobu.

Tipy pro výběr rostlin

Při výběru rostlin do květináče z PET lahve je potřeba zvážit několik faktorů. Velikost lahve určí, jak velká rostlina se do ní vejde. Pro menší lahve jsou vhodné bylinky, sukulenty nebo menší druhy květin. Naopak pro větší lahve se nabízí možnost pěstovat i rajčata, papriky nebo jahody. Důležitý je i výběr stanoviště. Pokud bude květináč umístěn na slunném místě, je potřeba vybrat rostliny, které sluneční svit snášejí. Naopak pro stinná místa se hodí spíše stínomilné druhy. Nezapomínejte ani na zálivku. Květináč z PET lahve nemá odtokový otvor, proto je důležité zalévat opatrně a nepřelévat. Vhodnou volbou jsou rostliny, které snesou i kratší období sucha. Mezi ně patří například sukulenty, kaktusy nebo některé druhy bylinek. Naopak rostliny náročné na zálivku, jako jsou například muškáty, do květináče z PET lahve vhodné nejsou.

květináč z pet lahve

Péče o rostliny v PET lahvích

Pěstování rostlin v PET lahvích je skvělý způsob, jak recyklovat a zároveň si užít trochu zeleně. Výroba květináče z PET lahve je jednoduchá a zvládne ji každý. Stačí vám čistá PET lahev, nůžky a trocha fantazie. Lahev rozřízněte na požadovanou velikost a tvar. Nezapomeňte na dno vyříznout několik otvorů pro odtok přebytečné vody. Pro lepší stabilitu můžete květináč z PET lahve umístit do ozdobného květináče nebo ho zavěsit.

Vlastnost Květináč z PET lahve Klasický květináč
Cena Nízká (téměř zdarma) Střední až vysoká
Ekologické hledisko Ekologické, recyklace Méně ekologické, závisí na materiálu
Odolnost Nižší, náchylnější k poškození Vysoká, odolný vůči povětrnostním vlivům

Péče o rostliny v PET lahvích se mírně liší od péče o rostliny v klasických květináčích. Vzhledem k omezenému prostoru pro kořeny je důležité rostliny pravidelně zalévat, ale nepřelévat. Používejte substrát určený pro pokojové rostliny a nezapomeňte na pravidelné hnojení. V PET lahvích se daří zejména nenáročným rostlinám, jako jsou bylinky, sukulenty nebo některé druhy květin. Pravidelně kontrolujte stav rostlin a v případě potřeby je přesaďte do většího květináče. Pěstování rostlin v PET lahvích je zábavný a ekologický způsob, jak si zkrášlit domov.

Inspirace a nápady

Plastové lahve nemusíte hned vyhazovat, dejte jim druhý život. S trochou fantazie a šikovnosti z nich vyrobíte originální květináče. Stačí PET lahev rozříznout, ozdobit a naplnit hlínou. Možností, jak květináč z PET lahve ozdobit, je nespočet. Můžete ho pomalovat akrylovými barvami, polepit barevným papírem, látkou nebo provázkem. Zajímavě vypadá také květináč omotaný jutou nebo dekorovaný ubrouskovou technikou.

Pokud máte rádi zvířátka, zkuste PET lahev proměnit v roztomilou kočičku, pejska nebo prasátko. Stačí dokreslit obličej, přilepit ouška a ocásek. Děti si zamilují květináče ve tvaru berušek, včeliček nebo motýlků. Fantazii se meze nekladou. Květináče z PET lahví můžete zavěsit na balkón, terasu nebo jimi ozdobit interiér. Jsou lehké, skladné a odolné vůči povětrnostním vlivům. Navíc jejich výrobou šetříte životní prostředí a učíte děti recyklovat.

květináč z pet lahve

Recyklace a ekologie

Výroba květináče z PET lahve je skvělý způsob, jak recyklovat a zároveň si vyzdobit domov nebo zahradu. PET lahve jsou vyrobeny z polyethylentereftalátu, což je odolný a lehký plast, který se dá snadno tvarovat a zdobit. Místo toho, aby skončily na skládce, kde se rozkládají stovky let a uvolňují škodlivé látky do půdy a vody, můžeme jim dát druhý život.

Použitím PET lahví k výrobě květináčů šetříme přírodní zdroje a snižujeme množství odpadu. Navíc je to zábavná a kreativní činnost pro děti i dospělé. Návodů na výrobu květináče z PET lahve je nespočet a fantazii se meze nekladou. Můžete je rozříznout, pomalovat, oblepit, ozdobit přírodními materiály a vytvořit tak originální a ekologické květináče, které oživí váš interiér i exteriér.

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: lifestyle

Autor:

Tagy: květináč z pet lahve | návod na výrobu květináče z pet lahve