Rozpolcený: Kdo si zahraje v novém thrilleru?

Obsazení Rozpolcený

Hvězdné obsazení

Film Rozpolcený se může pochlubit opravdu hvězdným obsazením, kterému vévodí charismatický James McAvoy. Ten v roli Kevina, muže s disociativní poruchou identity, podává strhující výkon. Dokáže přesvědčivě ztvárnit 23 odlišných osobností, z nichž každá má své vlastní chování, hlas i vzhled. Od ustrašeného devítiletého chlapce Hedvika po dominantní a děsivou Patricii, McAvoy se s levostí pohybuje mezi jednotlivými charaktery a udržuje diváky v neustálém napětí.

Vedle McAvoye září Anya Taylor-Joy jako Casey Cooke, mladá dívka, která je unesena Kevinem. Taylor-Joy, známá ze svého průlomového výkonu ve filmu Čarodějnice, opět dokazuje svůj talent a dodává Casey sílu a odhodlání v boji o přežití.

Ve filmu se dále objevují talentovaní herci jako Betty Buckley v roli Kevinovy psychiatričky Dr. Fletcher, která se snaží Kevinovi pomoci pochopit a zvládnout jeho poruchu.

James McAvoy v hlavní roli

James McAvoy předvádí v psychologickém thrilleru Rozpolcený strhující výkon jako Kevin Wendell Crumb, muž trpící disociativní poruchou identity. Jeho mysl je rozdělena mezi 23 odlišných osobností, z nichž každá má své vlastní charakteristiky, chování a dokonce i fyzické projevy. McAvoy se s touto náročnou rolí popral s neuvěřitelnou vervou a přesvědčivostí. Dokáže se během několika sekund proměnit z plachého devítiletého chlapce Hedvika na arogantního a panovačného Barryho, a to pouze pomocí změny postoje, hlasu a mimiky. Jeho výkon je tak autentický a znepokojivý, že divák snadno zapomene, že všechny tyto postavy ztvárňuje jeden a tentýž herec. McAvoy musel pro roli Rozpolceného podstoupit náročnou fyzickou i psychickou přípravu. Jeho snaha o autenticitu je patrná v každém záběru a dělá z filmu Rozpolcený nezapomenutelný filmový zážitek.

Anya Taylor-Joy jako Casey Cooke

Anya Taylor-Joy, vycházející hvězda známá pro svůj uhrančivý pohled a talent pro ztvárnění komplexních postav, se v Rozpolceném ujala role Casey Cooke, jedné ze tří unesených dívek. Casey není typickou obětí. Je tichá a všímavá, poznamenaná temnou minulostí, která jí paradoxně pomáhá lépe chápat Kevinovu roztříštěnou mysl. Zatímco její kamarádky propadají panice, Casey si uvědomuje, že přežití závisí na schopnosti komunikovat s každou z Kevinových osobností. Její inteligence a empatie se stávají klíčem k navigaci v nebezpečném a nepředvídatelném světě, který Kevin obývá. Anya Taylor-Joy dokázala bravurně ztvárnit Caseyinu křehkost i vnitřní sílu, čímž dodala postavě hloubku a věrohodnost. Její výkon byl hojně chválen kritiky i diváky a pomohl katapultovat její kariéru do nových výšin.

obsazení rozpolcený
Srovnání obsazení filmu Rozpolcený
Postava Herec v originále (Split) Dabér v češtině (Rozpolcený)
Kevin Wendell Crumb / The Horde James McAvoy Marek Holý
Casey Cooke Anya Taylor-Joy Tereza Bebarová

Výrazné vedlejší postavy

Ve filmu Rozpolcený se kromě Jamese McAvoye v hlavní roli Kevina, představitele 23 osobností, objevuje i několik dalších výrazných postav, které dotvářejí napínavou atmosféru. Anya Taylor-Joy exceluje jako Casey Cooke, mladá dívka unesena Kevinem. Její inteligence a empatie se stávají klíčem k přežití v zajetí. Betty Buckleyová ztvárňuje Kevinovu psychiatričku Dr. Karen Fletcherovou, která se snaží Kevinovi pomoci a odhalit tajemství jeho mnohočetných osobností. Její odhodlání a víra v Kevinovo dobro ji staví do nebezpečné hry na kočku a myš. Významnou roli má i Haley Lu Richardson jako Claire Benoit, Caseyina spolužačka, která se stane svědkyní únosu. Její strach a bezmoc dodávají filmu na realističnosti. I přes menší prostor dostávají tyto postavy dostatek prostoru k rozvinutí a stávají se nedílnou součástí napínavého příběhu Rozpolceného.

Doplnění Shyamalan universe?

Fanoušci M. Nighta Shyamalana už jistě zbystřili. Ve filmu "Rozpolcený" se totiž mihne postava, která by mohla naznačovat propojení s jeho starším filmem "Vyvolený". Ano, řeč je o Davidu Dunnovi, kterého si ve "Vyvoleném" zahrál Bruce Willis. Jeho krátký, ale nezapomenutelný výstup v závěru "Rozpolceného" rozvířil debaty o tom, zda Shyamalan buduje vlastní filmové univerzum.

Ve "Vyvoleném" sledujeme příběh Davida, který jako jediný přežije hrozivou vlakovou nehodu. Postupně zjišťuje, že má nadlidské schopnosti a je předurčen k boji se zlem. "Rozpolcený" se zase točí kolem Kevina, muže s disociativní poruchou identity, který v sobě skrývá 23 osobností.

Spojení těchto dvou zdánlivě odlišných filmů by mohlo Shyamalanovi otevřít dveře k fascinujícímu propojení nadpřirozených sil a psychologie. Zatím není jasné, jakým směrem se tato linka bude ubírat, ale už teď je jasné, že Shyamalan si pro své fanoušky chystá další dávku napětí a překvapení.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor:

Tagy: obsazení rozpolcený | obsazení filmu rozpolcený