Už je čas! Tipy a triky na zazimování muškátů.
Příprava muškátů na zimu
S příchodem chladnějších dnů je čas připravit muškáty na zimu. Než se pustíte do zazimování, je důležité rostliny zkontrolovat, zda nejsou napadeny škůdci nebo chorobami. Odstraňte všechny suché listy a květy. Muškáty můžete zazimovat několika způsoby. Nejběžnější je umístění do světlé a chladné místnosti s teplotou 5-10 °C. Před zazimováním zkraťte výhony zhruba o třetinu. Během zimy zalévejte minimálně, jen aby substrát úplně nevyschl. Další možností je zazimování muškátů v temnu. V tomto případě rostliny seřízněte až na délku cca 10 cm a uložte do sklepa nebo jiné tmavé místnosti s teplotou 5-10 °C. Zazimované muškáty nehnojte. Pravidelně kontrolujte, zda nejsou napadeny škůdci. Koncem února nebo začátkem března muškáty přeneste do teplejší a světlejší místnosti a začněte s pravidelnou zálivkou. Brzy se objeví nové výhony a vaše muškáty budou připraveny na další sezónu.
Kdy začít se zazimováním
Optimální doba pro zazimování muškátů se odvíjí od venkovních teplot. Obecně platí, že s příchodem prvních mrazíků, tedy zhruba v polovině října, je nejvyšší čas muškáty uklidit. Samozřejmě záleží na konkrétním počasí a vaší lokalitě. Pokud je podzim teplý a slunečný, klidně můžete s zazimováním pár dní počkat. Naopak, pokud udeří první mrazíky dříve, neotálejte. Muškáty jsou citlivé na chlad a mráz by je mohl nenávratně poškodit. Před prvními mrazíky je nutné muškáty důkladně zkontrolovat. Odstraňte všechny suché a poškozené listy, stonky zkraťte zhruba na třetinu. Zazimované muškáty potřebují světlé a chladné místo s teplotou okolo 5-10 °C. Vhodným místem může být například světlý sklep, chodba nebo garáž. Během zimy muškáty zalévejte jen minimálně, aby kořenový systém zcela nevyschl.
Ideální teplota pro zazimování
Muškáty pocházejí z teplých oblastí Afriky, proto jim naše zimy nesvědčí. Ideální teplota pro jejich přezimování se pohybuje mezi 5 a 10 stupni Celsia. Tato teplota jim umožňuje upadnout do vegetačního klidu, kdy omezí svůj růst a šetří energii. Vyšší teploty by je nutily k růstu, což by je zbytečně vysilovalo. Naopak teploty pod bodem mrazu by je mohly nenávratně poškodit. Pro zazimování muškátů se hodí světlé a chladné prostory, jako jsou sklepy, chodby, garáže nebo zimní zahrady. Důležité je zajistit jim dostatek světla a omezit zálivku na minimum.
Světlo a umístění muškátů
Muškáty pocházejí z teplých a slunných oblastí jižní Afriky, proto je pro jejich zazimování klíčové světlo. Během zimy, kdy je přirozeného světla málo, je ideální umístit muškáty na co nejsvětlejší místo v bytě. Jižní okno je tou nejlepší volbou, ale postačí i okno orientované na východ či západ. Nedostatek světla během zimy může vést k vytahování stonků za světlem, čímž rostlina slábne a stává se náchylnější k chorobám. Pokud nemáte dostatečně světlé místo, zvažte pořízení speciální pěstební lampy, která muškáty během zimy dosvítí. Pamatujte, že i když muškáty milují slunce, během zazimování je potřeba chránit je před přímým slunečním zářením, které by mohlo popálit listy.
Zálivka během zimy
Muškáty, ty královny našich balkonů a teras, potřebují během zimy odpočívat. A s odpočinkem přichází i změna v jejich péči, a to včetně zálivky. Zatímco v létě jim dopřáváme vydatnou zálivku klidně i každý den, v zimě je potřeba zálivku omezit na minimum. Pamatujte, že muškáty zimujeme v chladnějším prostředí, kde voda z půdy neodchází tak rychle. Přemokření by mohlo vést k hnilobě kořenů a zániku rostliny.
Jak tedy poznat, kdy muškát zalít? Ideální je zkontrolovat substrát prstem. Pokud je suchý až do hloubky jednoho centimetru, můžete muškát mírně zalít. Voda by měla mít pokojovou teplotu, aby nedošlo k teplotnímu šoku. Zaléváme vždy ráno a opatrně, aby se voda nedostala na listy a stonky. Frekvence zálivky se liší v závislosti na teplotě a vlhkosti v místnosti, kde muškáty zimujete. Obecně platí, že stačí zalévat jednou za 14 dní až 3 týdny.
Pamatujte, že méně je v tomto případě více. Raději muškát jednou za čas mírně přisušte, než abyste ho přelili. Správná zálivka je klíčem k tomu, aby vaše muškáty přečkaly zimu v dobré kondici a na jaře vám opět dělaly radost svými zářivými květy.
Hnojení muškátů v zimě
S příchodem zimy a klesajícími teplotami je potřeba upravit i péči o naše milované muškáty. Zazimování muškátů je klíčové pro jejich přežití a následný zdravý růst v příští sezóně. Během zimy muškáty odpočívají a nepotřebují tolik živin jako v období vegetace. Hnojení muškátů v zimě proto není nutné a dokonce může být i škodlivé. Přihnojování by mohlo vést k bujnému růstu, který by rostlinu zbytečně vysiloval a dělal ji náchylnější k chorobám a škůdcům. Místo hnojení se v zimě zaměřte spíše na to, aby měly muškáty dostatek světla a byly umístěny v chladnější místnosti s teplotou okolo 10-15 stupňů Celsia. Zálivku omezte na minimum, substrát by měl mezi zálivkami vždy proschnout. Dodržováním těchto zásad zajistíte, aby vaše muškáty přečkaly zimu v dobré kondici a na jaře vás opět potěšily bohatou násadou květů.
Řez muškátů před zimou
S příchodem chladnějších dnů je nejvyšší čas připravit muškáty na zimu. Správný řez je klíčový pro jejich zdraví a bohaté kvetení v příštím roce. Nebojte se vzít nůžky do ruky, muškáty řez snášejí velmi dobře. Před prvními mrazíky je zkraťte zhruba na třetinu až polovinu jejich původní délky. Odstraňte všechny odkvetlé květy, suché listy a slabé výhony. Řezejte těsně nad očkem, tedy místem, odkud vyrůstá nový list. Očko by mělo směřovat ven z rostliny, aby nové výhony nerostly dovnitř a netvořily se tak husté a náchylnější k chorobám. Po řezu omezte zálivku a dopřejte muškátům světlé a chladnější stanoviště s teplotou okolo 10-15 stupňů Celsia. Během zimy je zalévejte jen mírně, aby substrát zcela nevyschl. Na jaře, až pominou mrazy, můžete muškáty přesadit do čerstvého substrátu a začít s pravidelnou zálivkou a hnojením. Správně zazimované muškáty se vám odmění bohatou násadou květů a budou vám dělat radost po celou sezónu.
Metoda | Náročnost | Úspěšnost | Prostorová náročnost |
---|---|---|---|
Zazimování v chladu a tmě | Nízká | Vysoká (80-90%) | Střední |
Zazimování řízkováním | Střední | Střední (60-70%) | Nízká |
Ochrana před škůdci
Před uložením muškátů k zimnímu spánku je potřeba věnovat pozornost i ochraně před škůdci. I když se zdá, že v chladnějších měsících hmyz nepředstavuje hrozbu, mohou se na rostlinách ukrývat vajíčka nebo larvy, které by se s příchodem jara mohly probudit a způsobit značné škody. Mezi nejčastější nezvané hosty patří molice, svilušky a mšice. Před zazimováním proto muškáty důkladně prohlédněte. Zaměřte se na spodní stranu listů, kde se škůdci rádi schovávají. Pokud na listech uvidíte drobné bílé tečky (molice), pavučinky (svilušky) nebo lepkavý povlak (mšice), je nutné zasáhnout. Vhodné je ošetření insekticidním přípravkem určeným pro pokojové rostliny. Dodržujte pokyny na obalu a dbejte na bezpečnost. Po ošetření nechte muškáty důkladně vyschnout a teprve poté je uložte k zazimování. Pravidelná kontrola rostlin během zimy je také důležitá. Pokud objevíte známky škůdců, ihned zasáhněte, abyste zabránili jejich šíření. Správná hygiena a preventivní opatření vám pomohou udržet vaše muškáty zdravé a krásné i po zimním odpočinku.
Muškáty, ty královny našich oken, si zaslouží na zimu pohlazení v podobě teplého zázemí. Než je uložíme k zimnímu spánku, dopřejme jim důkladnou očistu a krátký sestřih, aby nám na jaře s novou silou zazářily.
Božena Němcová
Jarní probuzení muškátů
S příchodem jara a teplejších dnů je nejvyšší čas probudit naše muškáty ze zimního spánku a připravit je na novou sezónu. Pokud jste je správně zazimovali, máte napůl vyhráno. Muškáty by měly být umístěny na světlém a chladném místě, ideálně s teplotou mezi 5-10 °C. Během zimy je stačí mírně zalévat, aby kořenový systém zcela nevyschl.
Nyní je čas zkontrolovat, zda se na muškátech neobjevily škůdci nebo choroby. Pokud ano, je nutné je ihned ošetřit. Poté muškáty seřízněte. Odstraňte zaschlé a slabé výhony. Silné výhony zkraťte na 2-3 očka. Díky tomu podpoříte bohaté větvení a kvetení. Přesazte muškáty do čerstvého substrátu. Použijte substrát určený pro muškáty, který je bohatý na živiny. Po přesazení muškáty umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Postupně je zvykejte na venkovní teploty. Během pár týdnů se muškáty probudí k životu a začnou tvořit nové listy a květy.
Péče o muškáty po zimě
Po dlouhé zimě se naše muškáty probouzí a těší se na teplé sluneční paprsky. Abychom jim zajistili ten nejlepší start do nové sezóny, je potřeba jim dopřát trochu péče. Nejdříve zkontrolujeme, zda rostliny netrpí nějakou chorobou nebo škůdci. Pokud ano, musíme zasáhnout vhodnými přípravky. Následně muškáty přesadíme do většího květináče s čerstvou zeminou bohatou na živiny. Při přesazování zkrátíme kořeny a odstraníme zaschlé a slabé výhony. Tím podpoříme růst nových, silných výhonků a bohaté kvetení. Po přesazení dopřejeme muškátům dostatek světla, ale vyhýbáme se přímému slunečnímu záření, které by mohlo popálit jejich listy. Zálivku volíme pravidelnou, ale mírnou, abychom zabránili hnilobě kořenů. S hnojením začneme zhruba měsíc po přesazení, a to hnojivem určeným speciálně pro muškáty. Dodržováním těchto kroků se vám vaše muškáty odmění záplavou květů po celou sezónu.
Publikováno: 15. 08. 2024
Kategorie: lifestyle