Živí mrtví na plátně: Průvodce všemi zombie filmy
Počátky zombie žánru
Kořeny zombie filmů sahají až do počátku 20. století, ale za skutečný zrod žánru se považuje rok 1968 a film Noc oživlých mrtvol od George A. Romera. Romerova vize pomalých, nemrtvých kanibalů toužících po lidských mozcích definovala moderní zombie a ovlivnila nespočet dalších filmů, knih a videoher. Před Romerem se zombie objevovaly spíše v kontextu voodoo kultury, často jako bezduché loutky ovládané zlým mágem. Romero však zombie zbavil mystického hávu a představil je jako důsledek vědeckého experimentu, čímž jim dodal děsivou realističnost. Jeho filmy se staly společenskou kritikou konzumní společnosti a ztrátě lidskosti v moderním světě. Po úspěchu Noci oživlých mrtvol se roztrhl pytel s dalšími zombie filmy, které se s tématem vypořádávaly různě. Od italských gorefestů s krvavými efekty až po komediální horory, zombie se staly nedílnou součástí filmové kultury a jejich popularita stále roste.
Klasické zombie filmy
Klasické zombie filmy, to je pojem sám o sobě. Tyto filmy, ať už mluvíme o všech zombie filmech nebo všech filmech o zombících, položily základy žánru a definovaly, co to znamená být nemrtvým. Často se v nich setkáváme s pomalu se pohybujícími hordami nemyslících stvoření, hladových po lidském mase a mozku. Jejich původ bývá zahalen tajemstvím, ať už se jedná o důsledek viru, vědeckého experimentu nebo starodávné kletby.
Mezi nejznámější klasiky patří bezesporu "Noc oživlých mrtvol" od George A. Romera z roku 1968. Tento film nastavil laťku pro všechny další zombie filmy a představil nám zombie tak, jak je známe dnes - pomalé, nemyslící a neuvěřitelně děsivé. Romerova díla, včetně pokračování "Dawn of the Dead" a "Day of the Dead", se stala ikonickými a ovlivnila nespočet dalších filmů, knih a videoher.
Kromě Romera existuje celá řada dalších režisérů, kteří se zapsali do historie zombie filmů. Lucio Fulci se svými filmy "Zombie" a "The Beyond" přidal do žánru notnou dávku gore a brutality. Sam Raimi s kultovní klasikou "Evil Dead" zase ukázal, že zombie filmy můžou být i zábavné a plné černého humoru.
Klasické zombie filmy nám daly nezapomenutelné postavy, děsivé scény a především - nekonečnou fascinaci nemrtvými. Ať už jste fanoušky hororů nebo ne, tyto filmy vás zaručeně chytnou a nepustí.
Moderní zombie horory
Žánr zombie filmů prošel v posledních letech fascinující evolucí. Moderní zombie horory se odklonily od pomalých, nemyslících stvoření z klasických filmů jako „Noc oživlých mrtvol“ George A. Romera. Dnešní zombíci jsou často rychlejší, agresivnější a v některých případech i inteligentnější.
Tento posun odráží širší trendy v hororovém žánru, kde se klade důraz na intenzivní napětí a akci. Filmy jako „28 dní poté“ a „World War Z“ představily zombíky schopné běhat a strategicky útočit, čímž se vytratil pocit bezpečí, který diváci dříve cítili.
Moderní zombie filmy se také více zaměřují na psychologický dopad apokalypsy na přeživší. Seriál „Živí mrtví“ a film „Cesta“ zkoumají témata morálky, ztráty a toho, co znamená být člověkem ve světě, který se obrátil vzhůru nohama.
Kromě akčních a psychologických prvků se moderní zombie filmy dotýkají i společenských a politických témat. Filmy jako „Soumrak mrtvých“ a „Vláda teroru“ využívají zombie apokalypsu jako metaforu pro kritiku konzumerismu, sociální nerovnosti a selhání vlády.
Moderní zombie horory tak nabízejí divákům mnohem víc než jen krvavou zábavu. Prostřednictvím napětí, akce a psychologického dramatu zkoumají komplexní témata a nutí nás zamyslet se nad naší vlastní lidskostí a světem, ve kterém žijeme.
Zombie komedie
Zombie komedie představují specifický a oblíbený subžánr zombie filmů. Na rozdíl od klasických hororových zombie filmů, které se zaměřují na děs a napětí, zombie komedie využívají motiv nemrtvých k humorným a satirickým účelům.
Název filmu | Rok vydání | Režisér | Hodnocení na ČSFD |
---|---|---|---|
Noc oživlých mrtvol | 1968 | George A. Romero | 85% |
28 dní poté | 2002 | Danny Boyle | 78% |
Soumrak mrtvých | 2004 | Edgar Wright | 80% |
Humor v zombie komediích pramení z absurdních situací, které zombie apokalypsa přináší, a z netradičních reakcí postav na hrozbu nemrtvých. Často se setkáváme s nadsázkou, černým humorem a parodií klasických hororových klišé.
Mezi nejznámější zombie komedie patří například "Soumrak mrtvých" (Shaun of the Dead, 2004), "Zombieland" (2009) nebo "Mrtvá nevěsta Tima Burtona" (Corpse Bride, 2005). Tyto filmy se staly kultovními klasikami a dokázaly, že i zombie filmy mohou být zábavné a inteligentní.
Zombie komedie oslovují diváky, kteří hledají oddechovou zábavu s hororovými prvky, ale zároveň se nechtějí bát. Nabízejí svěží pohled na žánr zombie filmů a dokazují, že i nemrtví mohou být zdrojem humoru.
Zombie seriály
Fenomén nemrtvých už dávno nepatří jen na filmová plátna. Zombie seriály si získaly miliony diváků po celém světě a staly se nedílnou součástí popkultury. Nabízejí komplexnější zážitek než filmy, sledují postavy v delším časovém horizontu a budují propracovanější svět. Od zombie apokalypsy jako společenské satiry v "Živí mrtví" po napínavý boj o přežití v "Z Nation", seriály zkoumají různé aspekty lidské povahy tváří v tvář hrůze a zkáze.
Pro fanoušky zombie filmů představují seriály skvělou možnost, jak se do světa nemrtvých ponořit ještě hlouběji. Mohou sledovat vývoj postav, jejich vztahy a morální dilemata v situacích, kdy je v sázce holý život. Zároveň seriály otevírají prostor pro rozmanitější žánrové experimenty. Najdeme mezi nimi hororové pecky, akční jízdy, komediální kousky i romantické příběhy s nádechem zombie apokalypsy.
Ať už hledáte napětí, akci, humor nebo hlubší zamyšlení nad lidskou existencí, zombie seriály vám mají co nabídnout. Stačí se jen odvážit vstoupit do světa, kde smrt neznamená konec.
Zombie videohry
Zombie filmy a seriály jsou jedna věc, ale co takhle si tuhle apokalypsu prožít na vlastní kůži? Zombie videohry nabízejí možnost ocitnout se přímo v centru dění a bojovat o přežití proti hordám nemrtvých. Ať už preferujete akční střílečky, hororové adventury nebo strategické budování základen, svět videoher má pro fanoušky zombií co nabídnout. Mezi legendy žánru patří série Resident Evil, která hráče děsí už od roku 1996. Pro milovníky drsnější akce je tu Left 4 Dead s kooperativním režimem pro až čtyři hráče. A pokud toužíte po budování vlastního impéria v postapokalyptickém světě, nesmíte minout strategii They Are Billions. Zombie hry ale nejsou jen o bezduché akci. Tituly jako The Walking Dead od Telltale Games nebo Days Gone dokazují, že i v žánru zombií je prostor pro silné příběhy a komplexní postavy. Ať už je váš herní styl jakýkoli, v záplavě zombie her si zaručeně najdete tu pravou, která vás vtáhne do svého světa a nepustí, dokud se nerozhodnete, že jste si už užili dost mozkové hostiny.
Vliv zombie na popkulturu
Fenomén zombie se stal nedílnou součástí popkultury a jeho vliv je patrný v mnoha oblastech. Zombie filmy a seriály, ať už se jedná o hororové klasiky jako Noc oživlých mrtvol nebo o akční komedie jako Soumrak mrtvých, si získaly miliony fanoušků po celém světě. Tyto filmy a seriály nejenže baví, ale také reflektují společenské obavy a úzkosti. Zombie apokalypsa se stala metaforou pro strach z neznámého, ztráty kontroly a kolapsu civilizace.
Popularita zombie se neomezuje pouze na filmovou a televizní tvorbu. Zombie se staly součástí videoher, komiksů, knih a hudby. Hry jako Resident Evil a The Last of Us nabízejí napínavé zážitky z boje o přežití v postapokalyptickém světě ovládaném nemrtvými. Komiksy jako The Walking Dead a knihy jako World War Z zase zkoumají psychologické a sociální dopady zombie apokalypsy.
Vliv zombie na popkulturu je nepopiratelný. Zombie se staly ikonickými postavami, které ztělesňují naše nejhlubší obavy a fascinují nás svou děsivostí. Ať už se jedná o hororové filmy, akční hry nebo postapokalyptické romány, zombie nám připomínají křehkost lidské existence a nutí nás zamyslet se nad tím, co bychom dělali, kdyby svět, jak ho známe, přestal existovat.
Nejlepší zombie filmy
Žánr zombie filmů je plný kultovních klasik i zapomenutelných propadáků. Jak se v té záplavě krve, střev a nemrtvých zorientovat a najít ty nejlepší kousky? Pro začátek nesmíme zapomenout na legendární "Noc oživlých mrtvol" od George A. Romero z roku 1968. Tento film nastavil základní kameny žánru a ovlivnil všechny následující zombie filmy. Romerovo mistrovské dílo je stále děsivé a aktuální i po tolika letech. Další klasikou, která nesmí chybět v žádné sbírce, je "Zombie" od dalšího mistra hororu, Daria Argenta. Tento italský snímek z roku 1978 je vizuálně ohromující a plný krvavých scén, které vám utkví v paměti. Pro milovníky modernějších zombie filmů doporučujeme "28 dní poté" od Dannyho Boylea. Tento britský film z roku 2002 přinesl do žánru svěží vítr s rychlými a agresivními zombiemi. Pokud máte rádi komedie s nádechem hororu, nesmíte minout "Soumrak mrtvých" od Edgara Wrighta. Tento britský snímek z roku 2004 je vtipnou a zároveň napínavou parodií na zombie filmy. Ať už preferujete klasiku nebo moderní pojetí, v žánru zombie filmů si každý najde to své.
Všechny zombie filmy, ať už se odehrávají v opuštěných nákupních centrech nebo postapokalyptických pustinách, nám ve skutečnosti ukazují jen odraz nás samých. Jsou to zrcadla našich strachů, tužeb a toho, co v nás dřímá pod povrchem civilizace.
Božena Králová
Nejhorší zombie filmy
Někdy prostě toužíme po pořádném filmovém masakru, kde hnijící nemrtví baží po mozku a hrdinové bojují o holý život. Ale co si budeme povídat, ne všechny zombie filmy jsou si rovny. Některé kousky by nejraději člověk vymazal z paměti. Mezi ty nejhorší patří ty, které se berou až příliš vážně a chybí jim špetka humoru a nadsázky. Zombie filmy bez špetky zábavy? Děkujeme, nechceme.
Stejně tak filmy, kde jsou zombie pomalé jak hlemýždi a neschopné inteligentnější akce, než jen natahovat hnijící ruce, nás spíš uspí, než vyděsí. A co teprve otřesné herecké výkony a příběhy plné děr? To už je na zlatou malinu.
Nezapomínejme ani na laciné triky a efekty, které nám místo strachu vyvolají spíš záchvat smíchu. A co teprve ty filmy, které se snaží tvářit jako něco víc než jen zombie horor, ale ve výsledku selhávají na všech frontách?
Takže až budete příště vybírat film na večer s zombie tématikou, buďte obezřetní. Existuje spousta skvělých filmů s nemrtvými, ale také hromada těch, na které byste nejraději zapomněli.
Budoucnost zombie žánru
Zombie žánr, to není jen o bezduchém klopýtání a hladovění po mozcích. I když tyhle elementy jsou samozřejmě pořád v kurzu, moderní zombie filmy a seriály se nebojí experimentovat a posouvat hranice žánru. Kam tedy směřuje budoucnost nemrtvých na stříbrném plátně?
Jedním z trendů je hlubší propojení s psychologickým dramatem a společenskou kritikou. Zombie apokalypsa slouží jako zrcadlo, v němž se odráží temná stránka lidské povahy. Sledujeme boj o přežití, ale také kolaps morálky, ztrátu identity a rozpad mezilidských vztahů.
Dalším směrem, kterým se zombie žánr ubírá, je akční podívaná s prvky hororu a sci-fi. Rychlí, agresivní nemrtví představují pro hrdiny mnohem větší výzvu a my se můžeme kochat adrenalinovými honičkami, brutálními souboji a efektními triky.
Zapomenout nesmíme ani na komediální potenciál zombie žánru. Parodie a satira s nemrtvými v hlavních rolích baví diváky už dlouhá léta a nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco změnit.
Budoucnost zombie žánru je zkrátka otevřená a plná možností. Jedno je ale jisté: nemrtví tu s námi budou ještě dlouho strašit.
Publikováno: 14. 08. 2024
Kategorie: filmy a seriály