Vzpomínáte? Filmy 1983, které nás bavily!
- Rok 1983: Zlatá éra Hollywoodu?
- Návrat Jediho: Vzestup Hvězdných válek
- Indiana Jones a Chrám zkázy: Dobrodružství pokračuje
- Válka Roseových: Komedie s hořkým koncem
- Scarface: Klasika s Al Pacinem
- Flashdance: Tanec a sny v jednom
- Terms of Endearment: Drama o mateřské lásce
- Trading Places: Eddie Murphy na scéně
- WarGames: Počítače a hrozba války
- Československá filmová scéna roku 1983
- Nejlepší filmy roku 1983 podle kritiků
- Vliv filmů z roku 1983 na popkulturu
Rok 1983: Zlatá éra Hollywoodu?
Rok 1983 byl ve znamení velkých tržeb a ikonických filmů, které se zapsaly do srdcí diváků. "Návrat Jediho" završil původní trilogii Star Wars, "E.T. - Mimozemšťan" od Stevena Spielberga dojal miliony lidí a "Flashdance" s Jennifer Beals rozpoutal taneční horečku. Komedie jako "Mr. Mom" s Michaelem Keatonem a "Trading Places" s Eddiem Murphym bavily publikum v kinech. "WarGames" zase reflektoval tehdejší obavy z počítačové hrozby. Byla to doba, kdy se do kin chodilo pravidelně a filmy se stávaly součástí povědomí.
Na druhou stranu, ne všechny filmy z roku 1983 dosáhly takového věhlasu. Mnoho z nich upadlo v zapomnění a dnes slouží spíše jako nostalgická připomínka tehdejší doby.
Byl rok 1983 skutečně zlatou érou Hollywoodu? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Jisté je, že filmy z tohoto roku měly a stále mají své kouzlo a ovlivnily generace filmařů i diváků.
Návrat Jediho: Vzestup Hvězdných válek
Rok 1983 byl pro kinematografii rokem triumfů i propadáků. Světlo světa spatřily snímky, které se zapsaly do dějin, ale i ty, na které se raději zapomíná. Mezi ty první bezpochyby patří "Návrat Jediho", závěrečný díl původní trilogie Hvězdných válek. Film, který uzavřel příběh Luka Skywalkera, princezny Leiy a Hana Sola, uchvátil diváky po celém světě a stal se fenoménem popkultury.
Zajímavé je, že "Návrat Jediho" nebyl jediným filmem roku 1983, který se dotýkal vesmírných dálek. Ve stejném roce totiž do kin vstoupil i snímek "Věc", mrazivý horor s Kurtem Russellem v hlavní roli. Zatímco "Návrat Jediho" nabídl divákům epické bitvy a optimistické vyznění, "Věc" vsadil na klaustrofobickou atmosféru a děsivou nejistotu.
Rok 1983 byl zkrátka pro filmové fanoušky rokem plným kontrastů. Zatímco jedni s napětím sledovali osudy rytířů Jedi, druzí se třásli hrůzou nad děsivou podobou mimozemského monstra. Ať už ale preferujete dobrodružné sci-fi nebo mrazivé horory, jedno je jisté: rok 1983 vám měl co nabídnout.
Indiana Jones a Chrám zkázy: Dobrodružství pokračuje
Rok 1983 byl pro filmový svět rokem bohatým na nezapomenutelné trháky. Zatímco diváci po celém světě s napětím sledovali osudy rytíře Jedi Luka Skywalkera v "Návratu Jediho", dobrodružná horečka zasáhla i fanoušky archeologa s kloboukem a bičem. "Indiana Jones a Chrám zkázy", druhý díl úspěšné série Stevena Spielberga, dorazil na plátna kin a okamžitě si podmanil publikum. Harrison Ford se s vervou sobě vlastní vrátil jako charismatický Indy, tentokrát na stopě ukradeného posvátného kamene ze zapomenuté indické vesnice.

Film | Žánr | Režisér |
---|---|---|
S čerty nejsou žerty | Pohádka | Hynek Bočan |
Slunce, seno, jahody | Komedie | Zdeněk Troška |
"Chrám zkázy" se od svého předchůdce, "Dobyvatelů ztracené archy", lišil temnějším tónem a akčnější podívanou. Spielberg se nebál experimentovat a do filmu zakomponoval prvky hororu a napětí, které mu vynesly nejedno omezení přístupnosti pro mladší publikum. I přes kontroverzi se film stal kasovním trhákem a upevnil status Indiana Jonese jakožto ikony popkultury.
Rok 1983 tak nabídl divákům pestrou paletu filmových zážitků. Ať už jste fanoušky sci-fi, fantasy, nebo dobrodružných filmů, rok 1983 vám měl co nabídnout.
Válka Roseových: Komedie s hořkým koncem
Rok 1983 byl ve světě filmu bohatý na nezapomenutelné snímky. Diváci se mohli bát u hororu "Christine" Johna Carpentera, nechat se unést do světa sci-fi s "Návratem Jediho" Richarda Marquanda nebo se zasmát u komedie "Tootsie" Sydneyho Pollacka. Mezi těmito legendárními filmy se však krčí i jeden, jehož název v nás evokuje spíše úsměv než husí kůži: "Válka Roseových". Tato černá komedie s Michaelem Douglasem a Kathleen Turnerovou v hlavních rolích vypráví příběh manželů, jejichž rozvod se mění v nelítostnou válku.
Ačkoliv se "Válka Roseových" tváří jako komedie, pod povrchem skrývá hořký příběh o lásce, která se změnila v nenávist. Film se stal kasovním trhákem a získal si přízeň kritiků i diváků. Dnes je považován za kultovní klasiku a jeho hlášky zlidověly. Zajímavostí je, že film se natáčel v domě, který byl skutečně určen k demolici. Režisér Danny DeVito tak mohl dát průchod své fantazii a zničit ho do posledního kamene. "Válka Roseových" je tak nejen vtipnou komedií, ale i netradičním pohledem na partnerské vztahy a jejich konec.
Scarface: Klasika s Al Pacinem
Rok 1983 byl pro filmový svět opravdu výživný. Diváci se mohli bát u "Návratu Jediů", smát se u "Blbýho a blbějšího" nebo si užívat taneční kreace v "Flashdance". Ale uprostřed všech těchto trháků se nenápadně zjevil film, který si razil cestu k uznání a slávě pomaleji, ale o to silněji. Film, který se stal legendou: "Scarface" s nezapomenutelným Alem Pacinem v hlavní roli.
"Scarface" nebyl jen další gangsterka. Byl to surový a nekompromisní pohled do světa drogových kartelů, zrady a touhy po moci. Pacinův Tony Montana, kubánský uprchlík s jizvou na tváři a snem o americkém snu, se stal ikonickou postavou filmové historie. Jeho cesta na vrchol a následný pád je strhující podívanou, která i po letech dokáže šokovat a fascinovat.

Zatímco "Návrat Jediů" lákal na speciální efekty a "Flashdance" na chytlavou hudbu, "Scarface" vsadil na syrovost, naturalismus a nekompromisní násilí. A tato sázka se vyplatila. Film se stal kultovní klasikou, která ovlivnila generace filmařů a dodnes slouží jako inspirace pro nespočet dalších děl.
Rok 1983 byl ve filmu rokem kontrastů. Na plátnech se prolínaly sladké fantazie s temnými vizemi budoucnosti, komedie s krvavými thrillery. Diváci se mohli ztratit v bláznivých světech Spielbergových filmů nebo se bát o život s hrdiny Carpenterových hororů.
Dobromila Vlasáková
Flashdance: Tanec a sny v jednom
V roce 1983 se na plátnech kin objevil film, který uchvátil miliony diváků po celém světě a stal se ikonou osmdesátých let – Flashdance. Příběh Alex Owens, svářečky toužící stát se profesionální tanečnicí, režírovaný Adrianem Lynem, perfektně vystihl atmosféru tehdejší doby a oslovil publikum napříč generacemi. Film se stal fenoménem nejen díky strhujícímu tanečnímu výkonu Jennifer Beals v hlavní roli, ale i díky nezapomenutelné hudbě Giorgia Morodera, která dodnes zní z rádií a tanečních parketů.
Rok 1983 byl na filmové trháky bohatý. Vedle Flashdance se diváci mohli těšit na premiéry filmů jako Návrat Jediů, Superman III, Scarface nebo WarGames. Všechny tyto snímky se nesmazatelně zapsaly do historie kinematografie a ovlivnily generace filmařů i diváků. Flashdance si však mezi nimi vydobyl specifické místo. Stal se symbolem odhodlání, boje za sny a emancipace žen. Dodnes inspiruje diváky k tomu, aby se nebáli jít za svými sny, ať už jsou jakkoli odvážné.
Terms of Endearment: Drama o mateřské lásce
„Cena za něžnost“ z roku 1983 není jen tak obyčejný film. Je to dojímavý příběh o komplikovaném, ale láskyplném vztahu matky a dcery, odehrávající se na pozadí Ameriky 80. let. Film režíroval James L. Brooks a v hlavních rolích se představily herecké legendy Shirley MacLaine a Debra Winger. Film byl kasáboním trhákem a kritici ho zahrnuli chválou. Získal celkem 5 Oscarů, včetně ceny za nejlepší film a scénář. „Cena za něžnost“ je nadčasový film, který si získal srdce diváků po celém světě. Jeho upřímné ztvárnění mateřské lásky, ztráty a smíření v něm rezonuje i po letech. Film je důkazem síly rodinných pout a krásy lidských vztahů, i když jsou občas složité a bolestivé.

Trading Places: Eddie Murphy na scéně
Rok 1983 byl ve světě filmu rokem, kdy se zrodilo hned několik legendárních snímků. V kinech se objevil "Návrat Jediho", "Věc" a samozřejmě také komediální klasika "Záměna". Právě v tomto filmu, který se českým divákům vryl do paměti pod názvem "Záměna", zazářil Eddie Murphy v jedné ze svých nejikoničtějších rolí.
"Záměna" vypráví příběh pouličního podvodníka Billyho Raye Valentina (Eddie Murphy) a nafoukaného burzovního makléře Louise Winthorpa III (Dan Aykroyd). Ti se ne vlastní vinou stanou součástí kruté sázky dvou zhýralých milionářů, kteří se rozhodnou prohodit jim životy. Billy Ray se tak ocitá v luxusu a Louis na ulici, kde musí bojovat o holé přežití.
Film se stal kasovním trhákem a kritici chválili především Murphyho komediální talent a chemii mezi ním a Aykroydem. "Záměna" se stala klasikou žánru a dodnes baví diváky po celém světě. Film se také stal odrazovým můstkem pro Eddieho Murphyho, který se díky němu stal jedním z nejpopulárnějších komiků 80. let.
WarGames: Počítače a hrozba války
Rok 1983 byl ve světě filmu silným rokem. Diváci se mohli bát stvoření z bažin Jurského parku, smát se s piráty v Návratu růžového pantera nebo se nechat vtáhnout do napínavého příběhu o studené válce ve filmu WarGames. Právě tento film, v němž mladý Matthew Broderick omylem pronikne do vojenského superpočítače schopného rozpoutat jadernou válku, se stal ikonou své doby. WarGames zachytil tehdejší obavy ze sílícího napětí mezi Východem a Západem a z rostoucího vlivu počítačů na lidské životy.
Film rezonuje s dobovou atmosférou strachu z jaderného konfliktu, který byl v 80. letech velmi reálný. Zároveň ale přináší i nadčasové poselství o zodpovědnosti za vlastní činy a o tom, že i zdánlivě nevinná hra může mít nedozírné následky. WarGames se tak stává nejen strhujícím thrillerem, ale i důležitým filmovým dokumentem své doby.
Československá filmová scéna roku 1983
Rok 1983 byl pro československou filmovou scénu rokem rozporuplným. Na plátna kin zamířila řada snímků, které se nesmazatelně zapsaly do srdcí diváků, ale objevily se i filmy, jež zapadly do šedého průměru. Mezi nejvýraznější počiny roku 1983 patřila bezesporu komedie S tebou mě baví svět režiséra Marie Poledňákové. Příběh tří otců a jejich ratolestí na zimní chalupě si získal srdce diváků všech generací a stal se kultovní záležitostí. Oblíbené hlášky z filmu se staly běžnou součástí hovorové češtiny.

Zcela jiný žánr a atmosféru nabídl snímek Srdečný pozdrav ze zeměkoule režiséra Oldřicha Lipského. Sci-fi komedie s hvězdným obsazením v čele s Milošem Kopeckým a Josefem Abrhámem bavila inteligentním humorem a nadsázkou. Do třetice lze zmínit drama Fandy, ó Fandy režiséra Karla Kachyni, jež s citem a pochopením vykreslovalo osudy mladých lidí v normalizačním Československu. Film zaujal i výbornými hereckými výkony, zejména Jiřího Schmitzera v hlavní roli.
Vedle těchto filmových hitů se na plátnech kin objevila i řada dalších snímků. Za zmínku stojí například pohádka Tři veteráni režiséra Oldřicha Lipského, drama Putování Jana Amose režiséra Otakara Vávry či komedie Jára Cimrman ležící, spící režiséra Ladislava Smoljaka. Rok 1983 byl zkrátka rokem filmových premiér, které nabídly pestrou škálu žánrů i témat. Některé snímky se staly legendami, jiné upadly v zapomnění. V každém případě však rok 1983 potvrdil, že československá filmová tvorba má i v těžkých dobách co nabídnout.
Nejlepší filmy roku 1983 podle kritiků
Rok 1983 byl ve světě filmu rokem plným nezapomenutelných snímků. Kritici i diváci si oblíbili filmy napříč žánry, od sci-fi spektáklů po komorní dramata. Mezi nejvýraznější počiny roku 1983 patřil bezpochyby třetí díl Hvězdných válek - Návrat Jediho. Film George Lucase lákal na velkolepé vesmírné bitvy, sympatické postavy a epické vyvrcholení ságy o Skywalkerech. Diváci se nemohli nabažit napínavého příběhu a působivých speciálních efektů, které posunuly hranice filmové technologie. Do kin ale lákaly i jiné žánry. Fanoušci romantických komedií si přišli na své s filmem Flashdance, který okouzlil tanečními kreacemi Jennifer Beals a chytlavou hudbou. Film se stal generační výpovědí a symbolem touhy po svobodě a nezávislosti. Rok 1983 ale nebyl jen o komerčních hitech. Do filmové historie se zapsal i snímek Pán much, syrové drama o skupině chlapců, kteří uvíznou na opuštěném ostrově. Film Petera Brooka šokoval naturalistickým zobrazením lidské krutosti a ztráty iluzí o nevinnosti. Mezi kritiky sklidil uznání i film Cena za něžnost s hvězdným obsazením v čele se Shirley MacLaine a Jackem Nicholsonem. Dojemné drama o komplikovaném vztahu matky a dcery si získalo srdce diváků po celém světě a potvrdilo, že rok 1983 byl rokem silných filmových zážitků.
Vliv filmů z roku 1983 na popkulturu
Rok 1983 byl ve světě filmu rokem, který nám nadělil nezapomenutelné klasiky. Filmy jako Návrat Jediů, Věc a WarGames uchvátily diváky po celém světě a zanechaly v popkultuře nesmazatelnou stopu. Návrat Jediů, závěrečný díl původní trilogie Star Wars, se stal fenoménem, který ovlivnil generace filmových fanoušků. Světla mečů, Síla a postavy jako Luke Skywalker a Darth Vader se staly ikonami popkultury. Věc, hororový snímek Johna Carpentera, šokoval diváky děsivými efekty a mrazivou atmosférou. Film se stal kultovní klasikou a jeho vliv je patrný v mnoha pozdějších hororech. WarGames, napínavý thriller o počítačovém géniovi, který se omylem nabourá do vojenského superpočítače, reflektoval tehdejší obavy ze studené války a vzrůstajícího vlivu technologií. Film se stal kasovním trhákem a ovlivnil vnímání počítačové bezpečnosti. Tyto filmy z roku 1983, ačkoliv se žánrově liší, spojuje jejich trvalý dopad na popkulturu. Jejich vliv je patrný dodnes, ať už v podobě filmových pokračování, komiksů, videoher nebo fanouškovských komunit.

Publikováno: 17. 07. 2024
Kategorie: společnost